stalking

W dzisiejszych czasach zbyt wiele osób poddawane jest przemocy zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Najgorsze jest jednak to, że wiele osób, które ją czynią, pozostaje bezkarnych. Jednym z takich bardzo dotkliwych dla ofiary aktów przemocy psychicznej jest stalking.

Współczesny świat w pewnym sensie dał przyzwolenie na nękanie innych osób. Wszystko przez rosnącą nienawiść w Internecie, która bardzo często jest wręcz prowokowana z nudów danej osoby. W końcu zazwyczaj wystarczy iskra, aby wzniecić ogień. Przez to też trzeba uważać, aby nie podpaść jakiejś osobie. W niektórych warunkach jest to o tyle trudne, że takie uporczywe nękanie często rozpoczyna się bez większego powodu. Jeśli mamy problem i czujemy, że padliśmy ofiarą stalkingu możemy udać się do kancelarii adwokackiej i wynająć odpowiedniego adwokata, z pomocą którego wytoczymy sprawcy sprawę w sądzie. Kancelaria adwokacka posiada przeważnie odpowiednie kwalifikacje do tego typu spraw, chociażby na stronie kancelarii jest na ten temat więcej informacji.

Wiadomo, że najmocniej jest on zakorzeniony wśród fanów jakiejś sławnej osoby lub zespołu. Bardzo często dochodzi do sytuacji, gdzie określone osoby potrafią przeszukiwać w Internecie wszystkich dostępnych informacji na temat sławnej osoby. Jednak jest to dopiero pierwszy etap, gdyż bardzo szybko okazuje się, że to za mało. Wtedy zaczyna się kolejny etap. Wszystko zależy, czy to lokalna gwiazda, czy mieszka wiele tysięcy kilometrów stąd. Zdarzają się osoby, którym nie przeszkadza nawet ten drugi aspekt. Jednak zazwyczaj koncentrują oni swoje działania na uporczywym pisaniu e-maili, wiadomości, komentarzy i tym podobnych działań w Internecie. Takie prześladowanie może przynieść wiele niekorzystnych skutków. Jednak jest zdecydowanie bardziej niebezpieczne, kiedy dana osoba mieszka znacznie bliżej. Wtedy standardem staja się nękania rodziny tej osoby, przyjaciół oraz przychodzenie pod dom, aby dostrzec tą osobę lub z nią porozmawiać. Niektóre osoby są zdolne nawet do wandalizmu lub próbowania podszywania się pod kogoś. Wszystko to ma doprowadzić do tego, że otoczenie ma odwrócić się od danej osoby, aby tylko stalker mógł z nią być.

Jednak trzeba zdać sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach nie dotyczy to tylko osób publicznych. Te zjawisko ma miejsce także wśród osób prywatnych. I nie zawsze kończy się na przemocy psychicznej i późniejszej wizycie w gabinecie u psychoterapeuty. W wielu przypadkach ma skutki śmiertelne. Dlatego trzeba zdawać sobie sprawę, że należy wszelkie takie sytuacje zgłaszać od razu na policję, gdyż mogą stać się zagrożeniem dla nas, jak i dla naszych najbliższych. Wiele osób nie wie, co to jest stalking, dlatego nie interweniuje odpowiednio wcześniej. Tym bardziej, że stalkerem może być osoba pałająca do nas szczególną nienawiścią lub też przeciwnie, taka która twierdzi, że jest naszym wielbicielem.

Szczególnie ten drugi przypadek jest trudno odróżnić. Wszystko przez to, że wiele osób nieświadomie umawia się ze stalkerem myśląc, że może wyjdzie z tego coś dobrego. Nie znają myśli takiej osoby i nie biorą pod uwagę tego, że to tylko potęguje jej obsesje. Ostrożne działanie i wypowiadane słowa są zazwyczaj kluczowe w takich sytuacjach. Jednak nie warto podejmować dialogu, kiedy wiadomo, że nic dobrego z tego nie wyniknie. W razie potrzeby dobrze mieć przy sobie gaz pieprzowy i świadka, przy którym będzie można czuć się bezpieczniej.